خاطره ای از اولین دیدار آیت الله العظمی ملکوتی با علامه طباطبائی (ر ه)

آیت‌الله العظمی میرزا مسلم ملکوتی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، درباره نحوه آشنایی خود با علامه سید محمد حسین طباطبایی(ره) اظهار داشتند: من تبریز بودم و علامه هم تبریز بودند اما ایشان را نمی‌شناختم. نه تنها من که نوعا طلبه‌ها ایشان را نمی‌شناخت. بعد از مدتی به قم مشرف شدم. در آن زمان، آذربایجان دست پیشه‌وری افتاد و کمونیست‌ها روی کار آمدند، لذا تعطیلات را نتوانستم به آذربایجان برگردم. از این رو به مشهد مشرف شدم.

من در مشهد نزد «شیخ سیف‌الله ایسی» بخشی از اشارات و شفا را می‌خواندم و آن زمان، موقعی بود که هر کس در مشهد فلسفه می‌خواند، کافر محسوب می‌شد. یعنی زمان آمیرزا مهدی اصفهانی بود که البته درس میرزا مهدی هم می‌رفتم و درسش طول می‌کشید و از فلاسفه به شدت انتقاد می‌کرد.

معظم له افزودند: در همان سال حضرت آیت‌الله سید محمد حجت کوه‌کمری از مراجع و بزرگان قم نیز برای زیارت به مشهد آمده بود. بنده در خدمت آیت‌الله حجت بودم که دیدم سیدی پیش ایشان می‌آید و آقای حجت به ایشان خیلی احترام می‌گذارد لذابنده علامه طباطبایی را به وسیله آیت‌الله العظمی حجت و در آن مجلس شناختم.

معظم له در ادامه فرمودند :علامه طباطبایی وقتی به قم آمد، بنده که در مشهد با ایشان آشنا شده بودم، با ایشان درس گذاشتم و علامه در فیضیه به حجره‌ام تشریف می‌آورد و برای من به تنهایی درس فلسفه می‌فرمود.

آیت‌الله ملکوتی اظهار داشت: بعدها علامه در قم معروف شدند و شاگردان دیگری مانند شهید مطهری و ... به درس ایشان آمدند اما من بعد از مدتی به نجف اشرف، مشرف شدم تا از دروس آنجا استفاده‌ کنم.

آیت الله ملکوتی درباره اخلاق و روحیات عرفانی علامه طباطبایی(ره) با حالتی متواضعانه بیان داشتند: ایشان از بهترین شاگردان مرحوم میرزا علی آقا قاضی بودند و از ایشان متأثر بودند.با این اوصاف، من چه چیزی می‌توانم برای گفتن داشته باشم؟

/ 1 نظر / 7 بازدید
محمدخدنگی

شایدکمترکسی این شانس راداشته باشدکه حتی درزمان دانشجویی برخی شبهاراهم سعادت همکلام این مردناشناخته وبزرگوارومتواضه ودریک کلمه متقی شده باشدکه بنده چنین توفیقی داشتم مخصوصاازسال 53تا57که دانشجوی پردیس دانشگاه تهران فعلی(مدرسه عالی قضایی واداری سابق قم)حتی سعی میکردم ولواینکه عربی ام قوی نبودتوکلاس تدریس ایشان حاضرشوم برخی مواقع چراکه عاشقش بودم وباتمام وجوددوستش داشتم گواینکه شوربختانه پس ازانقلاب بنابه دلایلی قدری فاصله افتاداماارادت همچنان باقی بودوهرازچندی بعرضشون میرسوندم. پدربزرگوارومرحومم همیشه ومرتب باهاشون بوده وازوجودارجمندشون فیض میبردنددرسراب هم یادمه ایشون در2یا3یاحتی 4مسجدسخنرانی داشتندسعی میکردم اقلادوتاشوبرسم چراکه سخنرانی های ایشان انصافاپرباروکیفی وهمه سونگرانه بودهرگزیادم نمیره بخصوص بنابعلاقه ام بتاریخ باکمال تعجب ازشون ازهرکجای تاریخ میپرسیدم بهترازاساتیددانشگاه اعلام پاسخ میفرمودنددرفلسفه وتفسیرهم اگرنگم بی نظیرکم نظیربودندنه من بل بسیاری ازمحضرشون جزاخلاق وانصاف وتواضع ودانش بالا وپاکدامنی دراوج ندیدیم حرف بسیاراست وخاطرات فراوان چندخطی به حسب وظیفه تقدیم روان پاک ایشان وخانواده محترم