آیت الله ملکوتی: هیچ برنامه ای روزه خواری در ماه مبارک رمضان را توجیه نمی‏کند.

«حضرت آیت الله العظمی ملکوتی»  در پاسخ به استفتای خبرگزاری ابنا در خصوص برگزاری مسابقات لیگ برتر امسال همزمان با حلول ماه مبارک رمضان تاکید کردند که "باید احترام شهر مبارک رمضان حفظ شود".

ایشان در این زمینه نوشتند: "هیچ برنامه ای نمی تواند هتک احترام و روزه خواری در شهر مبارک رمضان را توجیه کند".


متن کامل استفتاء خبرگزاری ابنا و پاسخ آیت الله ملکوتی به شرح زیر است:


باسمه تعالی
محضر مبارک حضرت آیت الله العظمی ملکوتی دامت برکاته
با سلام، تحیّت و آرزوی طول عمر و سلامتی ؛
احتراماً معروض می‏دارد یکی از سنت‏های حسنه‏ای که پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در کشور ایجاد شد، تعطیلی مسابقات مهم فوتبال در ماه مبارک رمضان بود. این امر موجب می‏گردید که توجه جوانان در این ماه، به عبادات و مراسم مذهبی بیشتر جلب شده و نیز از برخی مظاهر زشت روزه‏خواری جلوگیری شود.

اما متأسفانه از چند سال پیش، با این توجیهات که مسابقات ما باید با تقویم‏های بین‏المللی و برنامه‏های کنفدراسیون فوتبال آسیا هماهنگ باشد، مسابقات لیگ برتر فوتبال در ماه مبارک رمضان انجام می‏شود. این کار نه تنها موجب شده است که بازیکنان مسلمانان، برای حفظ آمادگی بدنی مجبور به روزه‏خواری در تمرینات شوند؛ بلکه عده زیادی از جوانان را پس از افطار، به جای مساجد و جلسات قرآن، به ورزشگاه‏ها می‏کشاند.

این در حالی است که در همین کشور همسایه ـ ترکیه ـ که دارای نظام لائیک نیز هست و فوتبال بین‏المللی‏تری از ما دارد، مسابقات فوتبال به احترام ماه مبارک رمضان تعطیل می‏شود.
با کمال تأسف، این روزها هم که یکی از مدیران متدین فوتبال کشور درخواست کرده است که مسابقات لیگ جدید بعد از ماه مبارک آغاز شود، این پیشنهاد با مقاومت مسؤولان فدراسیون روبرو شده است و در نظر دارند همزمان با طلوع ماه قرآن، مسابقات را نیز آغاز کنند!

لذا خواهشمند است نظر مبارک خود را درباره دو سؤال زیر اعلام فرمایید:

1. نظر حضرتعالی درباره به تعویق افتادن مسابقات فوتبال لیگ برتر به بعد از ماه مبارک رمضان چیست؟

2. آیا لزوم هماهنگی با برنامه‏های کنفدراسیون آسیا، توجیهی برای عدم احترام به شعائر مذهبی می‏گردد؟

پاسخ آیت الله العظمی ملکوتی  به این شرح است:


بسمه تعالی

1 ـ باید احترام شهر مبارک رمضان حفظ بشود.

2ـ هیچ برنامه ای نمی تواند هتک احترام و روزه خواری در شهر مبارک رمضان را توجیه کند،حتی بر اهل ذمه و کفار در بلاد اسلام لازم است قداست و احترام آن را مراعات نمایند.

 

/ 0 نظر / 20 بازدید