کتاب فدک با گرداوری حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوالحسن غفاری منتشر شد

 

%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%c2%ab%d9%81%d8%af%da%a9%c2%bb-%d9%85%d9%86%d8%aa%d8%b4%d8%b1-%d8%b4%d8%af

 

خبرنگاران افتخاری/ جواد عباس‌زاده: اثر معنوی «فدک» حاوی مطالب و گفتار حضرت آیت‌الله‌العظمی ملکوتی(ره) در مورد مسئله فدک با گردآوری حجت‌الاسلام دکتر ابوالحسن غفاری منتشر شد.

به گزارش خبرنگار افتخاری خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالحسن غفاری، گردآورندة  کتاب «فدک» گفت: در این راستا و در چند سال اخیر، در ایام ماه مبارک رمضان، از محضر مبارک استاد بزرگوار و فقیه وارسته، حضرت آیت‌الله‌العظمی ملکوتی درخواست کردیم پس از افطار (چنان‌ که نزد بسیاری از فقهای نجف و قم مرسوم است)، درسی را برای علاقه‌مندان آغاز کنند که این مرجع فقید با سعه صدر و بزرگواری این پیشنهاد را پذیرفتند و خودشان موضوع فدک را برگزیدند.

عضو باشگاه اندیشه‌وران حوزه علمیه قم در مورد این انتخاب اظهار کرد: این انتخاب، بسیار شایسته و مبارک بود بنابراین، در طول ماه مبارک از افاضات ایشان بهره‌مند می‌شدیم و کام تشنگان معارف علوی و فاطمی سیراب می‌شد. این جلسات در سال بعد نیز ادامه یافت و نگارنده که افاضات ایشان را یادداشت می‌کرد، پیشنهاد گردآوری، تنظیم و تنقیح مطالب و سخنان ایشان را مطرح کرد تا این معارف در اختیار علاقه‌مندان قرارگیرد از این‌ رو با موافقت ایشان کار گردآوری و بررسی یادداشت‌ها و بازنویسی و تبدیل حالت گفتاری به نوشتاری آن‌ها آغاز شد.

وی ادامه داد: در این راستا افزون بر تنقیح و تبویب مطالب استاد، به ویرایش علمی و مستندسازی آن‌ها و در بسیاری موارد، به تکمیل تحقیق یا افزودن پژوهش جدید اقدام شد. چراکه در مواردی برخی از یادداشت‌های ایشان به دست نیامد و از سوی دیگر بررسی همه‌جانبه موضوع برای تکمیل کار، امری اجتناب‌ناپذیر بود. ازاین‌رو بخش فراوانی از این تحقیق، پژوهش‌هایی است که نگارنده انجام داده و ضرورتی برای جداسازی آن دیده نشد.

این استاد دانشگاه افزود: این اثر در دو بخش تنظیم شده است. در بخش نخست، جریان فدک با نگرش و سیر تطور تاریخی بحث شده و در بخش دوم، فقراتی از خطبه فدکیه شرح داده شده است.

این نویسنده و پژوهشگر مسائل دینی تصریح کرد: کتاب در 365 صفحه و طی دوسال نگاشته شده و مرحوم حضرت آیت‌الله‌العظمی ملکوتی در واپسین روزهای حیات دنیوی مطالب آن را مورد تأیید قرار داد.

/ 0 نظر / 29 بازدید