مراسم اولین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله العظمی حاج میرزا مسلم ملکوتی رحمت الله علیه از سوی آیت الله مجتهد شبستری نماینده محترم ولی فقیه در استان آذربایجانشرقی و امام جمعه تبریز و جناب آقای دکتر جبارزاده استاندار آن استان و حضور پرشور علما و فضلای حوزه ، دانشگاهیان و مردم شریف تبریز در مسجد مقبره آن شهر برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین حاجی زاده امام جمعه شهرستان اهر در این مراسم ابراز داشت: عالمان و فقها از صدر اسلام تا کنون نقش بی بدیلی در تعلیم و تربیت آموزه های دینی داشته اند.

امام جمعه اهر ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی ایران به برکت مجاهدت ها و مبارزات عالمان دینی است و باید قدر دانسته شوند و الحمدلله مردم آذربایجان قدردان علماء و روحانیون هستند و شرکت پر شور مردم آذربایجان در جلسات بزرگداشت عالمان دینی نشان دهنده محبت آنان نسبت به علماء و بزرگان است.

عضو شورای حوزه علمیه آذربایجان شرقی تصریح کرد: علماء نجات دهنده مردم از انحرافات و تمامی مسیر های شیطانی و تهاجمات فرهنگی غرب هستند.

وی با بیان این مطلب که علماء سنگربانان جامعه هستند، افزود: حضرت آیت الله العظمی ملکوتی جزو آن دسته از علمایی بودند که عامل به علمشان بوده و تمامی افعال و گفتارشان نور بود.

وی افزود: آیت الله العظمی ملکوتی از علماء و روحانیون بزرگ و مبارزی بودند که در دوران اختناق به حمایت قاطع از امام راحل پرداخته و در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایران نقش اساسی داشتند.

حجت الاسلام حاجی زاده  گفت: حضرت آیت الله العظمی ملکوتی در سنگر امامت جمعه تبریز و همدلی با رزمندگان دوران دفاع مقدس، خدمات بسیار فراوانی داشته اند و همچنین علاوه بر شخصیت برجسته انقلابی، از جایگاه علمی والایی برخوردار بودند و آثار بسیار گرانقدری در  رشته های مختلف از جمله فقه، اصول و فلسفه بر جای گذاشته اند.

لازم بذکر است بعد از ظهر روز پنجشنبه نیز مجلس یادبودی با حضور گسترده مردم شریف و مومن سراب و حومه در مسجد امیرالمومنین(ع) سراب منعقد گردید که تصاویر آن متعاقبا منتشر خواهد شد.در این مراسم آیت الله پورمحمدی امام جمعه محترم مراغه و عضو مجلس خبرگان رهبری به سخنرانی پرداخت.