به گزارش کانون خبرنگاران نبأ وابسته به خبرگزاری ایکنا، آیت الله هادی ملکوتی، استاد حوزه علمیه قم در آئین بازگویی روزهای بعد از طلوع فجر در دانشکده علوم پزشکی سراب، گفت: بعد از اینکه نظام ستم‌شاهی در 22بهمن‌ماه 57 فرو ریخت، بسیاری از کارشناسان و تحلیگران وقوع ناامنی و هرج و مرج را در کشور پیش‌بینی کردند.

وی افزود: این امر طبیعی بود که با فروپاشی ساختارهای حکومتی، تسخیر پادگان‌های نظامی و مراکز مختلف دولتی و نیز وجود برخی گروهک‌های فرصت‌طلب، امکان بی‌نظمی‌های فراگیر در کشور وجود داشته باشد.

اولین فرمانده کمیته انقلاب اسلامی شهرستان سراب اظهار کرد: به محض اضمحلال نظام شاهنشاهی باورهای دینی مردم، همدلی و مودت و نیز وجود مبارک حضرت امام خمینی(ره) از عواملی بودند که از هرج و مرج در کشور مانع شدند.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی یادآورشد: مردم و انقلابیون با مدیریت هماهنگ شده و تشکیل کمیته‌های انقلاب به ایجاد و سازماندهی ساختارهای جدید در کشور در کوتاه مدت کمک زیادی کردند.

این استاد دانشگاه یادآورشد: اگر اکنون شاهد انحراف یا شکست برخی جریان‌های اعتراضی در کشورهای منطقه هستیم، دلیل اصلی آن را در نبود یک رهبری قدرتمند و مورد اقبال عمومی باید جستجو کرد.

آیت الله  ملکوتی با تأکید بر نقش مرجعیت و روحانیت در ایران یادآور شد: با آنکه گروه‌های چپ ادعای زیادی در بسیج مردم در انقلاب داشتند اما انتخابات مجلس اول که با حضور آزادانه همه گروه‌ها و گروهک‌ها برگزارشد، رأی انگشت‌شمار برخی از این گروه‌ها در شهرستان‌ها نشان‌دهنده جایگاه واقعی آنها بود